طب سنتی

تقویت سیستم ایمنی بدن در کرونا

فاکتورهای موثر بر تقویت سیستم ایمنی بدن

اولین گام در جهت حفظ و بهبود ایمنی بدن انتخاب شیوه زندگی سالم است. هر قسمت از بدن شما، از جمله سیستم ایمنی بدن شما، هنگامی که از حملات و تنش‌های محیطی حفظ می‌شود، و همسو با استراتژی‌های سبک زندگی سالم پیش می‌رود، بهتر عمل می‌کند.

در ادامه به ۱۰ گام طلایی اشاره شده است که طبق تحقیقات دانشمندان می‌تواند تا حد زیادی به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند:

۱- پرهیز از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی

عاداتی مانند سیگار کشیدن، مصرف الکل و سوء مصرف مواد مخدر رابطه مستقیمی با ضعف سیستم ایمنی بدن و بیماری‌های تنفسی دارند. ثابت شده است که سیگار کشیدن و استعمال دخانیات ظرفیت ریه‌های شما‌ را کاهش می‌دهد و سلول‌های داخلی دستگاه تنفسی را از بین می‌برد. این سلول‌ها برای مبارزه با ویروس‌هایی که از طریق دهانه بینی وارد می‌‌شوند بسیار مهم هستند. لازم به ذکر است اگر به هر یک از این موارد وابسته هستید، اعتدال را رعایت کنید زیرا ترک ناگهانی انها نیز می‌تواند خطرناک باشد.

۲- ورزش و فعالیت بدنی

ورزش منظم یکی از ارکان‌ زندگی سالم است. ورزش، سلامت قلب و عروق را بهبود می‌بخشد، فشار خون را پایین می‌آورد، به کنترل وزن کمک می‌کند و از فرد در برابر انواع بیماری‌ها محافظت می‌کند. بنابراین ورزش با حفظ سلامت عمومی به تقویت سیستم ایمنی بدن نیز کمک می‌کند.

سعی کنید به طور منظم ورزش کنید؛ حتی ورزش‌های سبک نیز تا حد زیادی سموم را از بدن شما دفع می‌کند. بسته به استقامت شما توصیه می‌شود روزانه ۳۰ تا ۴۵ دقیقه فعالیت بدنی داشته باشید. اگر هنوز ورزش را شروع نکرده‌اید، اکنون فرصت مناسبی برای شروع است.

در چند ماه گذشته ، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) استفاده از ماسک های پارچه ای برای کنترل شیوع COVID-19 را توصیه کرده است. ماسک ها باید در مکان های عمومی و نزدیک افراد خارج از خانه شما استفاده شوند ، به ویژه هنگامی که رعایت فاصله گذاری اجتماعی دشوار است.
اما پوشش های پارچه ای دارای جنبه های منفی هستند: گرم و ناراحت کننده هستند ، چشم ها را نمی پوشانند و اکثر کودکان از پوشیدن آن ها خوششان نمی آید. به همین دلیل است که برخی از والدین به جای آن به محافظ صورت روی می آورند. این موانع پلاستیکی کل صورت (از جمله چشم ها) را با سدی شفاف می پوشاند.
با وجود محبوبیت آنها در میان والدین ، ​​CDC استفاده از محافظ صورت را به عنوان جایگزین ماسک توصیه نمی کند. به گفته این سازمان ، در حال حاضر مشخص نیست که سطح محافظتی که از محافظ صورت در برابر اسپری قطرات تنفسی از فرد پوشنده در اختیار افراد نزدیک قرار می گیرد ، چقدر است. “در حال حاضر شواهد کافی برای اثبات اثربخشی سپرهای صورت برای کنترل منبع وجود ندارد.”
در عوض ، کارشناسان توصیه می کنند والدین فقط از ماسک برای محافظت بیشتر در برابر COVID-19 استفاده کنند. در اینجا همه چیزهایی که باید در مورد بحث ماسک صورت و محافظ صورت بدانید وجود دارد.
مزایای محافظ صورت
سپرهای صورت معمولاً از پلاستیک ساخته شده اند و مانعی بر روی کل صورت فرد ایجاد می کنند. استفاده از آنها چندین مزیت برای کودکان دارد:
سپرها مستقیماً روی صورت را لمس نمی کنند و با سربندهای داخلی ثابت می مانند. این طرح ممکن است برای کودکان راحت تر باشد – به ویژه در هوای گرم و مرطوب.
COVID-19 عمدتا از طریق قطرات تنفسی منتقل می شود که ممکن است از طریق غشای مخاطی چشم وارد شود. بر خلاف ماسک های صورت ، سپرها یک مانع محافظ بر روی چشم ها ایجاد می کنند.
ظاهر شفاف ارتباط را برای افراد ناشنوا و کودکان با نیازهای ویژه و اختلالات یادگیری آسان تر می کند.
استفاده کنندگان نیازی به محافظت از سپرها به اندازه ماسک های صورت ندارند. تماس کمتر با صورت به معنای احتمال کمتر انتقال COVID-19 است.
سپرهای صورت را می توان شست و دوباره پوشید.
معایب محافظ صورت
ویروس کرونا عمدتا از طریق قطرات تنفسی ناشی از سرفه و عطسه منتقل می شود. همچنین ممکن است توسط ذرات معلق در هوا که با صحبت کردن ، بازدم ، سرفه یا عطسه آزاد می شوند منتقل شود. ماسک های صورت حاوی این ذرات هستند ، که از همه افراد فرد مسری محافظت می کند ، حتی اگر فرد بیمار بدون علامت یا پیش از علامت باشد. به گفته مارنی گرانادوس ، متخصص اطفال CHOC ، ماسک وقتی به درستی استفاده می شود ، باید دهان و بینی شما را بپوشاند ، در زیر چانه ایمن قرار گیرد و به طور مستحکمی در طرفین صورت استراحت کند.
از طرف دیگر ، محافظ های صورت از حفاظت یکسانی در برابر COVID-19 برخوردار نیستند. سد پلاستیکی به خوبی روی صورت قرار نمی گیرد ، به این معنی که ذرات عفونی هنوز می توانند از پایین و کناره ها نشت کنند. این رویداد اخیر را از هتلی در سوئیس بگیرید: کارمندانی که برای محافظت از COVID-19 به سپرهای صورت متکی بودند ، به ویروس مبتلا شدند ، اما کسانی که ماسک می زدند نتایج آزمایش منفی دریافت کردند. علاوه بر این ، یک مهمان پس از تماس با یک کارمند محافظ ، مبتلا به COVID-19 شد.
بِلیندا دائو ، دکتر اطفال اطفال CHOC می گوید ، به طور خلاصه ، هر چیزی که در حال حاضر توسط CDC تأیید نشده است نباید به عنوان محافظ صورت استفاده شود.
نحوه استفاده صحیح از محافظ صورت
آیا می خواهید به فرزند خود دفاع بیشتری در برابر COVID-19 بدهید؟ آنها می توانند علاوه بر سپر از ماسک صورت نیز استفاده کنند. این بلند شدن دهان ، بینی و چشم های آنها را می پوشاند که احتمال ابتلا به ویروس را در آنها کاهش می دهد. اگر فرزند شما مبتلا به COVID-19 است (بدون علامت ، پیش از علامت یا با علائم) ، پوشیدن ماسک با سپر می تواند اطرافیان خود را در برابر آلودگی بهتر محافظت کند. توجه داشته باشید که نوزادان هرگز نباید از محافظ صورت استفاده کنند ، زیرا خطر خفگی را به همراه دارد.
قبل از دست زدن به محافظ صورت ، مطمئن شوید که کودک دست های خود را می شویند (یا از ضدعفونی کننده دست با حداقل ۶۰ درصد الکل استفاده می کند). مطابق CDC ، محافظ بین هر بار استفاده را با “یک دستمال مرطوب یا پارچه تمیز اشباع شده با محلول ضد عفونی کننده بیمارستان ثبت شده در EPA” تمیز کنید. همچنین می توانید باقیمانده را با آب تمیز یا الکل پاک کنید و بین استفاده ها بگذارید هوای محافظ کاملاً خشک شود. همیشه بعد از تمیز کردن سپر دستان خود را بشویید! محافظ های یکبار مصرف باید پس از هربار استفاده دور ریخته شوند.
اگر فرزندم نتواند ماسک بزند چه؟
برخی از کودکان به دلیل داشتن مشکل شنوایی ، در تعامل با افراد ناشنوا ، مشکلات حسی و غیره در استفاده از ماسک مشکل دارند. در این موارد ، CDC توصیه می کند که از سپرهای پلاستیکی استفاده کنید که “دور صورت کاربر پوشانده شده و در زیر کشیده شود. چانه.” سپرهای سرپوش دار نیز ممکن است محافظت بیشتری در برابر COVID-19 ایجاد کنند.

مهم‌ترین سپر دفاعی بدن در مقابل کرونا چیست؟

 

مهم‌ترین سپر دفاعی بدن در مقابل کرونا چیست؟

 

تغذیه مناسب، مهمترین سپر دفاعی مناسب برای مقابله با ویروس کرونا و ابتلا به آن محسوب می‌شود.

عملکرد سیستم ایمنی بدن نقش مهمی در پیشگیری از بیماری‌های تنفسی ازجمله بیماری ویروس کرونا دارد که با تغذیه مناسب تقویت می‌شود.

عامل ابتلا به این ویروس بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت و بیماری‌های ریوی، قلبی، سوء تغذیه و نداشتن تغذیه صحیح است.

کمبود دریافت مواد غذایی و کمبود ویتامین‌هایی مانند ویتامین C و A و D و تضعیف سیستم ایمنی بدن احتمال ابتلا به بیماری‌ها را افزایش می‌دهد.

با مصرف روزانه منابع غذایی دارای ویتامین C مانند سبزی و سالاد همراه با غذایی می‌توان بدن را در مقابل انواع بیماری‌ها از جمله کرونا بیمه کرد،میوه‌هایی مانند پرتقال، نارنگی، لیموشیرین، کیوی و سبزی‌هایی مانند انواع کلم، گل‌کلم، شلغم، فلفل سبز، فلفل دلمه‌ای، جعفری، پیازچه، شاهی، گوجه‌فرنگی از منابع غذایی دارای ویتامین C است.

2 نظر برای “تقویت سیستم ایمنی بدن در کرونا

 1. آرزو علی نژاد گفت:

  این مطلب بسیار کاربردی و عالی بود ، سپاس گذارم

  1. مدیریت سایت گفت:

   با سلام و احترام
   با تشکر از دیدگاه خوبتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *